Інтерв'ю з головою журі Міжнародного конкурсу молодих скрипалів у Львові

 https://ukrainky.com/

  2019-10-17

Олег Васильович Криса – почесний професор Львівської національної музичної академії ім. Миколи Лисенка, професор Eastman School of Music і Manhattan School of Music (США), почесний членом Японської струнної асоціації викладачів і засновник Міжнародного конкурсу молодих скрипалів, який розпочнеться 17 жовтня в кращій концертній залі Національної львівської філармонії та будинку вчених Львова. "Уроки невичерпної української класичної музики для світу" – саме так називають цей конкурс, що проходить у Львові з 2013 року. Напередодні цієї грандіозної події наш автор В. Палига спеціально для «україночок» поспілкувався з паном Олегом про значення для світу української культурної спадщини, досвід і перспективи конкурсу та її учасників.

КОНКУРС БУВ ЗАПОЧАТКОВАНИЙ САМЕ У ЛЬВОВІ, АБИ МОЛОДІ УКРАЇНСЬКІ СКРИПАЛІ МАЛИ МОЖЛИВІСТЬ НАБУВАТИ ДОСВІД УЧАСТІ У МІЖНАРОДНИХ КОНКУРСАХ

Олег Васильович, в одному з перших інтерв'ю, присвячених конкурсу, ви говорили про неналежну підтримку української культури на державному рівні. Щось змінилось за ці дев'ять років?
Не можу судити конкретно про загальний стан справ, але з огляду на підготовку ІІІ Міжнародного конкурсу скрипалів хочу зазначити, що позитивні зрушення є. Вперше ми отримали реальну допомогу від Українського культурного фонду у межах програми "Знакові події для української культури". Я б назвав це своєрідною інвестицією в утвердження української культурної спадщини у світі. Крім того, "Світоч", "Ензим" та інші солідні фірми вже втретє поспіль виступають спонсорами та партнерами нашого конкурсу, це теж є красномовним підтвердженням, що в Україні з'явились небайдужі люди та постійні команди, які виділяють кошти на розвиток культури, піклуються майбутнім національних культурних та духовних цінностей. Хоча в цьому плані мене дивує один парадокс: всі меценати в Україні чомусь обкладаються додатковими податками, натомість на Заході фінансову благочинну допомогу списують з податків. До речі, в Сполучених Штатах уряд теж не фінансує культуру на "всі сто". Зате чинним законодавством заохочується спонсорство. Бути спонсором культурно-мистецьких заходів та молодих талантів у всьому світі дуже почесно. Чому б так не зробити в Україні? Можливо це питання розгляне новий парламент України. Це був би справжній прорив у розвитку нашої національної культури.

РОДЗИНКОЮ ЦЬОГОРІЧНОГО ФІНАЛУ СТАНЕ ВИКОНАННЯ КОНЦЕРТУ ДЛЯ СКРИПКИ З ОРКЕСТРОМ №5 УКРАЇНСЬКОГО КОМПОЗИТОРА СТАНКОВИЧА

Погодьтесь, підтримка молодого талановитого скрипаля – це промоція не лише для українського музиканта, а й візитівка України як держави з величезним надбанням музичної класики…
Хочу наголосити, що конкурс Олега Криси власне і був започаткований саме у Львові, аби молоді українські скрипалі мали можливість набувати досвід участі у міжнародних конкурсах тут, в Україні, без залучення великих коштів, яких потребують виїзди за кордон. Окрім того, для них це величезна школа, оскільки усі претенденти проходять суворий та жорсткий попередній відбір. Тож наші хлопці і дівчата мають змогу не лише змагатись з ровесниками зі всього світу, а й наживо вивчати їхню манеру гри та опановувати секрети володіння інструментом. Відповідно й демонструвати свою майстерність. Львівський конкурс – це безпосередня промоція української класичної музики. Кожен учасник повинен виконати певні твори українських авторів. Переконаний, що в подальшому зарубіжні виконавці включать їх до своїх концертних програм. А родзинкою цьогорічного фіналу стане виконання Концерту для скрипки з оркестром №5 видатного українського композитора Євгена Станковича, який він написав у 2017 році. Цей твір ще має назву "Питання без відповіді". Думаю, що саме майстерність його виконання і дасть відповідь, хто ж стане володарем Гран-прі. Але найголовніше, що всі зарубіжні учасники конкурсу через музику пізнають Україну, пізнають наш величезний духовний і культурно-мистецький світ і потім пропагують і поширюють їх у світі.

ЗАПРОШУЮ ЛЬВІВ'ЯН ТА ГОСТЕЙ МІСТА СТАТИ СВІДКАМИ СПРАВЖНЬОГО СВЯТА КЛАСИЧНОЇ СКРИПКОВОЇ МУЗИКИ

Розкажіть, будь ласка, про учасників конкурсу і склад журі.
Кваліфікаційній комісії та оргкомітету доводилось по кілька разів прослуховувати надіслані матеріали, аби з 60 поданих заявок відібрати претендентів на участь у конкурсі. Не хочу ображати учасників перших двох змагань, але рівень виконавської майстерності молодих музикантів значно зріс. Що й не дивно, адже все на світі повинно прогресувати, аби розвиватись. Тому після незалежного оцінювання до І туру допущено 39 учасників з 16 країн світу.

Що стосується журі ІІІ Міжнародного конкурсу скрипалів Олега Криси, то унікальність конкурсу полягає саме в системі оцінювання конкурсантів. Процедура голосування сувора і таємна. У бюлетенях зі спеціальним захистом кожним членом журі виставляються оцінки — бали від 0 до 18, після чого за спеціальною формулою виводиться середній бал учасникові конкурсу. Жоден член журі не знає, який бал поставив інший. Всі подальші процедури (підрахунок балів, тощо) проводяться оргкомітетом у присутності спеціально залученої незалежної аудиторської компанії, що робить оцінювання безпрецедентно чесним. І ще один нюанс, член журі не має права брати участь в оцінюванні конкурсанта, якщо той є його учнем, або перебуває у родинних стосунках. Глибоко переконаний, що і цього разу перемога дістанеться найталановитішим.

Тому щиро запрошую львів'ян та гостей міста стати свідками справжнього свята класичної скрипкової музики!

УПРОДОВЖ ДЕСЯТИ ДНІВ СЛУХАЧІВ ОЧІКУЄ НАСИЧЕНА КОНЦЕРТНА ПРОГРАМА З ТВОРІВ СВІТОВОЇ КЛАСИКИ

Від себе нагадаємо україночкам, що конкурс відбудеться з 17 до 27 жовтня на сцені Львівської національної філармонії. 39 музикантів з 16 країн світу змагатимуться за звання найкращих молодих віртуозів. Упродовж десяти днів слухачів та поважне журі на чолі з маєстро Олегом Крисою очікує насичена концертна програма з творів світової класики. Урочисте відкриття заплановано на 18 жовтня за участі лауреатки 2016 року Еллі Сах, американської скрипальки корейського походження, яка виступить у супровіді Академічного камерного оркестру «Віртуози Львова». Далі конкурс проходитиме у три тури: I тур – 19-20 жовтня; II тур – 22-23 жовтня; III тур – 25-26 жовтня. А 27 жовтня 2019 року, після підведення підсумків, відбудеться гала-концерт переможців та лауреатів спеціальних відзнак. Фіналісти у супроводі симфонічного оркестру виконають Концерт для скрипки з оркестром «Питання без відповіді» українського композитора Євгена Станковича.

До речі, маємо ще дві приємні новини. Вхід на всі концерти – вільний. А для меломанів, яким не пощастило дістатися до Львова повідомляємо, що усі тури конкурсу будуть транслюватися в прямому ефірі на каналі YouTube.

Генеральним спонсором конкурсу традиційно виступає український бренд “Світоч”, львівський виробник – компанія «Ензим» та готель «Вінтаж». Крім того, вперше цього року конкурс відбудеться за підтримки Українського культурного фонду.


TwitterLinkedInDigg
We use our own or third party cookies to improve your web browsing experience. If you continue to browse we consider that you accept their use.  Accept  More information